www.karpatskyportal.sk
Názov projektu: Karpatský portál.
Prijímateľ: FOR REGION EU, n. o., Kósu Schoppera 8, 048 01 Rožňava
Výška projektového grantu: 247.921,- Eur Spolufinancovanie FOR REGION EU, n.o.: 27.547,- Eur
Finančný partneri projektu: Partner 1: International Development Norway
Partner 2: TranscarpathianAgency of Investments, Innovations and Development
Program: Cezhraničná spolupráca
Cieľ: Zníženie existujúcich bariér cezhraničnej spolupráce
Financovanie: Nórsky finančný mechanizmus
Zmluva o NFP: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2308794&l=sk
Riešené územie na Slovenskej strane: Národné parky Slovenský kras, Slovenský raj, Muránska planina
Okresy: Rožňava, Spišská Nová Ves, Revúca
"Program SK08 – Cezhraničná spolupráca – oficiálny slogan: „Slovensko-Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou“ – „Slovakia-Ukraine: Cooperation across the Border“
Prezentácia projektu:
Karpatský portál | formát PDF (Adobe reader) | ![]() |
Karpatský portál | formát PPTX (MS Power Point) | ![]() |
Záujem Slovenska rozvíjať vzájomné politické, hospodárske a spoločenské kontakty s Ukrajiny vyplýva prirodzene z bezprostrednej fyzickej blízkosti oboch štátov. Ukrajina je zo strany SR považovaná za dôležitého ekonomického partnera s významným a perspektívnym trhom pre slovenských výrobcov a exportérov tovarov a služieb. Tento potenciál má rastúci trend, čo súvisí napr. aj s tým, že Ukrajina získala 1. decembra 2005 na summite EÚ - Ukrajina štatút krajiny s trhovou ekonomikou.
Vzťahy Slovenska s Ukrajinou je možné charakterizovať ako dobro susedské, priateľské, podložené hlbokými historickými a kultúrnymi zväzkami našich národov, bez negatívnych historických reminiscencií avšak s vysokým potenciálom rozvoja v mnohých oblastiach.
Nosným elementom bilaterálnych slovensko-ukrajinských vzťahov aj naďalej ostáva cezhraničná a regionálna spolupráca s dôrazom na Zakarpatskú oblasť. Ani tu však vzájomná cezhraničná spolupráca zatiaľ nevyužíva národný ani regionálny potenciál a to aj z dôvodu nedobudovanej inštitucionálnej bázy, výrazného prekrývania sa kompetencií jednotlivých inštitúcií, nekoordinácie aktivít a iniciatív a tiež výraznej asymetrie kompetencií medzi slovenskými a ukrajinskými inštitúciami. Výraznou prekážkou v rozvoji SR-UA cezhraničnej spolupráce je absencia integrovaného regionálneho rozvoja prihraničného územia a spoločného plánovania ako aj nízky socio-ekonomický rozvoj a zaostávanie prihraničného územia s nerozvinutou infraštruktúrou. Doterajšia realizácia hospodárskych politík, absencia koordinovanej regionálnej politiky, ako aj zatiaľ neprejavený efekt fondov EÚ určených na podporu regionálneho rozvoja spôsobili/ujú, že jestvujúce regionálne disparity na Slovensku sa odlišným spôsobom premietajú do jednotlivých regiónov SR, pričom nedochádza k nivelizácii rozdielov, ale naopak majú tendenciu sa prehlbovať.
Projekt je preto zameraný na podporu spolupráce medzi partnerskými organizáciami na oboch stranách hranice prostredníctvom spoločne realizovaných aktivít na pripravovanom Karpatskom portáli a jeho verzie pre mobilné telefóny vo forme aplikácie pre rôzne druhy operačných systémov – Android a Apple. Projekt prináša nové možnosti pre získavanie informácií o regióne východného Slovenska a Zakarpatskej oblasti pre domácich a zahraničných návštevníkov, propagácie miestnej kultúry a športových aktivít zainteresovaných regiónov a to všetko na jednom mieste na internete a zároveň v mobile. Portál i aplikácia bude viacjazyčná a bude využiteľná pre slovenských aj ukrajinských občanov tohto regiónu, zároveň umožní prezentáciu subjektov z oboch strán hranice pre užívateľov ich produktov. Návštevník oblasti už nebude musieť telefonovať do rôznych informačných centier, či surfovať po internete po rôznych stránkach inštitúcií v regióne . Projekt zároveň ponúkne nový a unikátny prístup k zlepšeniu porozumenia a spolupráce pohraničných oblastí, so zameraním sa na cestovný ruch. Na jednom mieste bude zmapovaný región po oboch stranách slovensko-ukrajinskej hranice, budú tu dostupné informácie pre turistiku v krajine, športové aktivity, kultúrne vyžitie, informácie o dopravných spojeniach, ubytovaniach a iné vo viacerých jazykoch.
Všetci projektoví partneri sú subjekty pracujúce v oblasti cestovného ruchu alebo organizácie voľnočasových aktivít. Výsledky projektu sú určené predovšetkým pre obyvateľov príslušných regiónov, ale aj zahraničným turistom mapovaných oblastí. Cieľ projektu a rovnako aj jeho aktivity majú neziskový charakter a sú zamerané na podporu cezhraničnej spolupráce a aktivít „ľudia ľuďom“. Do tohto času, traja zo štyroch projektových partnerov zo zahraničia sa nedostali do interakcie so slovenskými partnermi v oblasti cezhraničných vzťahov. Štvrtý projektový partner, z Ukrajiny, má bohaté skúsenosti so spoluprácou so slovenskou stranou, bude teda prínosom pri organizácii projektových aktivít. Zástupcovia miestnych a regionálnych samospráv sa budú aktívne zúčastňovať na príprave Karpatského portálu a jeho komunikačného odkazu smerom k širokej verejnosti. Budú tiež pozvaní na podujatia s cieľom budovať siete so zahraničnými partnermi na rovnakej úrovni. Projektoví partneri zo Slovenska sú vybraní tak, aby boli pri spolurpáci a napĺňaní portálu informáciami čo najužitočnejší a aby užívateľ portálu, najmä zo zahraničia, dostal kompletnú ponuku údajov a služieb.
Projektom sa vytvoria rôzne platformy pre zhromažďovanie a pre sprístupnenie rôznych informácií o kultúrnom, prírodnom dedičstve a možnostiach trávenia voľného času susedov po oboch stranách hranice - Slovenska aj Ukrajiny, zároveň sa zlepší tok informácií smerom k ľuďom, cestujúcimi a ostatným subjektom v rôznych oblastiach pohraničného regiónu. Začnú spolu komunikovať inštutúcie, ktoré doteraz nespolupracovali a to z oblasti štátnej a verejnej správy a mimovládneho sektora, pri výbere a mapovaní pamiatok užitočných pre návštevníka. Zároveň subjekty zo súkromného sektora začnú spoločne postupovať pri oslovovaní návštevníka a oragnizácií rôznych kampaní pre turistov, rovnako začnú spoluprácu s neziskovým sektorom a to na oboch stranách hranice. Spolupráca bude pokračovať aj po ukončení aktivít projektu a ponuka portálu sa vďaka tomu bude neustále rozširovať.
Všetky aktivity projektu budú smerovať k:
- zvyšovaniu povedomia o pohraničných regiónoch na oboch stranách hranice a poskytovanie základných praktických informácií pre návštevníkov krajiny na oboch stranách hranice
- zvýšeniu atraktivity pohraničných regiónov pre ľudí žijúcich v regióne, ale najmä ľudí žijúcich mimo dotknutého regiónu (ostatné časti Slovenska a Ukrajiny)
- zabezpečeniu spoločnej informovanosti o cestovnom ruchu, prírodných a kultúrnych zdrojoch a s tým súvisiacich službách
Prvou aktivitou projektu je analýza územia. Ide o podrobný prieskum územia, vytipovanie všetkých kultúrnych, historických a prírodných atraktivít a ich zmapovanie, vytvorenie popisu, fotografií, dokumentárnych videí, 3d panorámy. Následne na to a na základe prvej aktivity projektu, sa vytvorí návrh turistických atraktivít, ktoré budú predmetom projektu. Pôjde o vytipovanie zaujímavých atraktivít, ktoré potrebujú propagáciu a sú zaujímavé pre návštevníka nielen zo Slovenska ale aj z Ukrajiny, či iných krajín. Navrhnú sa atraktívne oblasti alebo konkrétne miesta, ktoré budú označované elektronickou vizitkou. Tie sa potom zosumarizujú do mobilnej aplikácie, kde budú všetky miesta zrozumiteľne označené, popísané a zatriedené. Aplikácia bude po vývoji dostupná k stiahnutiu do mobilných telefónov návštevníkov oblasti a to zadarmo. Zároveň tieto zozbierané a označené informácie budú dostupné aj ako interaktívna mapa na vytvorenom portáli.
Portál bude obsahovať databázu všetkých kultúrnych, historických, športových a prírodných atraktivít a ich GPS súradnice. Bude obsahovať interaktívnu mapu s piktogramami o umiestnení atraktivít. Po kliknutí na ikonu sa zobrazí popis, otváracie hodiny, vstupné a fotografie, videá a 3d panorámu. Portál bude možné prepojiť s okolitými poskytovanými službami. Bude viacjazyčný, minimálne v jazyku slovenskom, ukrajinskom, a anglickom. Časom sa pravdepodobne rozšíri o ďalšie jazykové mutácie. Taktiež bude mať vypracované nápady na výlety a program pre turistov.
Karpatský portál - Turistický sprievodca | formát PDF (Adobe reader) | ![]() ![]() |
Karpatský portál - Návod pre aplikáciu a portál | formát PDF (Adobe reader) | ![]() |
Zmluva o NFP: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2308794&l=sk
Kontakty
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie